Sitenizden kaldırdığınız içeriği Google arama sonuçlarından silme

Sitenize ait herhangi bir dizini,içeriği kaldırdınız diyelim. Kaldırdığınız içeriğe, dizine ait indekslenmiş sayfa ve yazılar zaten belli bir zaman sonra Google arama sonuçlarından siliniyor. Ama ulaşılamayan sayfalar internet kullanıcılarının en sevmediği şeylerin başında geliyor. Bunu biz yaptık ancak Arama Örümcekleri belli aralıklarla sayfamızı ziyaret edip içerikleri indeksler. Eğer önceden indekse alınmış sayfa bulunamıyorsa bunları hepsi 404 hatası olarak kayıt altına alınır. 404 olarak  isimlendirilen bu hata sitenizin arama sonuçlarında gerilere düşmesine neden olur.  Google web yöneticisi araçlarında web üzerinde siteniz üzerinden arama sorgularına baktığınızda gösterim oranlarınızın düştüğünü göreceksiniz.
Bu hataları almamak için aşağıdaki adımları bizzat uygulayın!

1. Web Yönetici Araçları sitesine giriyoruz. Eğer üyeliğimiz yoksa üye oluyoruz ve giriş yaptıktan sonra site ekle diyerek sitemizi ekliyoruz. Kaydı olanlar hangi site ile işlem yapacaksa o siteye tıklıyor.
2. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir sayfa açılıyor. Burada sitemizin google tarafından hatalı bulunan url sayısı gösteriliyor.


3. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ilk önce Sağlık ardından da tarama hataları bölümüne tıklıyoruz.
4. Aşağıdaki resim yukarıdaki resmin devamıdır. Tarama hatalarına tıkladıktan sonra sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz. Resimde gösterildiği gibi tüm kutucukarı seç işaretine tıkladıntan sonra indirme bölümüne tıklıyoruz. 

5. İndirme bölümüne tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran açılıyor. Burada ister CSV kısmını seçer dosyayı exel formatında bilgisayarımıza kaydederiz istersek Google dökümanları kısmını seçip tamam diyerek devam ederiz


6. Google dökümanları kısmını seçip tamam dediğimizde yeni bir sekmede aşağıdaki resim gibi bir sayfa açılıyor. Buradaki linkler bizim daha önce sitemizden kaldırdığımız konuların linkleridir. 
7. Linkleri kopyalarken dikkat etmemiz gereken konu linkin tamamını değil de site uzantımızdan sonra kalan kısmı kopyalamamızdır. Resimde mavi ile seçili alanda olduğu gibi sadece seçili alanı kopyalayın.

8. Url’yi kopyaldıktan sonra Optimizasyon kısmına tıklayarak URL’leri kaldır bölümüne tıklıyoruz. Aşağıda ki resimde ok ile gösterilen alanda yer alan Yeni bir kaldırma isteği oluştur kısmına tıklayıp kopyaladığımız linki oraya yapıştırıyoruz ve devam‘a tıklıyoruz.


9. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılıyor burada Neden kısmında sayfa arama sonuçlarından ve önbellekte kaldır kısmını seçip İsteği gönder diyoruz.Bundan sonrasında bir sonraki boot taramasında tüm 404 url hataları sıfırlanacaktır. Arama sorgularından sitenizin gösterim sayısının arttığını gözlemleyebilirsiniz. Ve ayrıca sitenizden kaldırmak istediğiniz yayın varsa kaldırmadan önce buradan aynı şekilde linklerini girerek kaldırma isteğinde bulunarak sıkıntısız bir şekilde google arama motorlarından direk kaydınızı sildirebilirsiniz!

4 thoughts on “Sitenizden kaldırdığınız içeriği Google arama sonuçlarından silme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir