Bu e-maili sakın açmayın!

İki gün önce işyerinde konferans salonundaki bilgisayar kitlenmiş, ekranda da siber suç işlediğiniz için bilgisayarınız kitlendi türk polisi amblemi falan, 48 saat içersinde aşağıdaki hesablardan birine 200 tl ödeme yapın aksi takdirde bilgisayarınız tamamen kitlenecek ve hakkınızda suç davası açılacaktır diye yazı yazıyordu. O kadar profesyonel hazırlanmış ki ilk başta şüphelendim ve polisi aradım. Ordan kesinlikle dolandırıcılıktır diye teyit aldıktan sonra bilgisayara sistem geri yükleme yaparak başka bir tarihe yükleme yaptım ve o virüsden kurtuldum. İşin önemli olan kısmı ise bugun haber sitelerinde gezinirken bu yaşamış olduğum olay ile ilgili haberler dikkatimi çekti. Demek ki bu olay sadece bana değil benim gibi bir çok insanın başına geldi. Bunun ile ilgili haberi altta paylaşıyorum…

İnternetten yapılan bu akıl almaz dolandırıcılık oyununa sakın kanmayın!

Dolandırıcılar, ‘Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele’ adı altında gönderdikleri mailleri açan kişilerin, bilgisayarlarını kilitleyerek şantaj yoluyla para alıyor.

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci, ”Dolandırıcılar, ‘Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele’ adı altında gönderdikleri mailleri açan kişilerin bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj yoluyla para alıyor” dedi.

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci, düzenlediği basın toplantısında, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, şöyle konuştu:

”Dolandırıcılar, ‘Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele’ adı altında gönderdikleri mailleri açan kişilerin bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj yoluyla para alıyor. Vatandaşlar, bu ve buna benzer başlıklarla gelen mailleri açmamalıdır. Kontör dolandırıcılığı bayatlayınca şimdi de internetten şantaja başladılar. Maillerin açılmasıyla bilgisayar kilitleniyor. Türk polisinin adının kullanıldığı sayfada, bilgisayar ile yapılan tüm işlemler kaydediliyor. Dolandırıcılar olası ihlallere örnek olarak vatandaşlara, telif hakkı, pornografi ve terörizm teşvikini gösteriyor. Gönderilen maili açan vatandaşlar, ‘Bilgisayarınızın kilidini ve ceza davasını önlemek için 200 lira ödenmesi gerekir. Ceza tutarının 48 saat içerisinde ödenmemesi halinde bilgisayarın kilitli kalacağı ve ceza davası açılacağı’ uyarısıyla karşılıyor. Dolandırıcılar bu şekilde vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini alıyor. Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu tür şantajlara maruz kalan tüketiciler kesinlikle dolandırıcılara boyun eğmemelidir.’     

 “Samanyoluhaber.com “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir