ADHD Nedir?

Çocukları ve yetişkenleri binlerce kişiyi etkileyen davranış bozukluğu anlamına gelmektedir.
ADHD (Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)
Son 25-30 yılda ortaya çıkması  sıklık kazanan çocukluk dönemindeki önemli psikiyatrik hastalıklarından biridir. Bu bozukluk, ilk olarak 1902 yılında George STILL ismindeki İngiliz doktor tarafından tanımlanmıştır.
Dikkat Eksikliği
Bir işi yaparken yada okulda  ders dinlerken çalışırken vb durumlarda kendini odaklayamama dikkatini tam olarak veremeyip konsantre olamama  gibi durumlarıdır. Ve bu yüzdende  çok hatalar yapabilme durumu söz konusudur. 
Hiperaktivite (Aşırı Hareketlilik)
Kişinin sürekli hareket içinde olması, eller ayakların kıpır kıpır olması ve çok konuşma gibi durumun söz konusudur.
İmpulsivite (Dürtüsellik)
Sabırsızlık sırasını bekleme zorluğu   muhabbet esnasında beklemeyip karşısındaki insanın sözünü sürekli kesme oyun oynarken    arasına girme soruların soruların sonu gelmeden beklemeyip cevap verme  durumu, bu belirtilerin yedi yaşından önce de bulunması, en az iki ortamda okul ve ev ortamında bu belirtelerin meydanda olması kişinin veya cocuğun yaşamını olumsuz etkileyecek durumda olması gerekmektedir.
ADHD’yi etkileyen psikososyal Nedenler
Temel bir etkiden ziyade hazırlayan ve problemin ortaya çıkışını hızlandıran öğeler olarak ele alnınır. Geçimsizlik,  parçalanmış aile yapısı, cocuk yetiştirme yurdunda yetişmiş çocuklarda  duygusal bağla geliştiği öne sürülen bir rahatsızlıktır.
Tedavisi
Tıbbi tedavi, psikostimülan ilaçların kullanımı, anne-baba eğitimi, öğretmen eğitimi desteği, özel eğitim çalışmaları, davranış terapisi birlikte sağlanmaktadır.

One thought on “ADHD Nedir?”

  1. Tıbbi tedavi, psikostimülan ilaçların kullanımı, anne-baba eğitimi, öğretmen eğitimi desteği, özel eğitim çalışmaları, davranış terapisi birlikte sağlanmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.