Teknoloji neleri unutturdu

Gün geçtikçe teknoloji hep daha ileri ilerlerken acaba bizde teknoloji gibi kendimizi ileri götürebiliyor muyuz. Bundan çok eski değil dört-beş yıl öncesine kadar İnternet nedir bilmezken şimdi hızı bizim için önemli olur hale geldi. Hep daha hızlı hep daha hızlı olsun istiyoruz her şeyimizin  Hızlı telefonlar, hızlı bilgisayarlar, hızlı İnternet .. Peki günümüzde teknolojiye o kadar bağımlı olmuşken, gün geçtikçe kendisine daha çok olduğumuz bu teknolojinin faydalarının yanında bizden aldığı hiçbir şey yok mu? Bizi gerçek dünyadan alıp sanal dünyada yaşatan bu teknolojinin alışkanlıklarımızı nasıl unutturduğunu hiç düşündünüz mü? Evet bugün size alışkanlıklarımızın nasıl unutulduğunu ve tarihin tozlu sayfalarına karıştığının bir listesini yaptık. Bakalım bunları hatırlayacak mısınız?

Kablolar
Kablolar, aslında olması gerekenden daha dayanıklı çıktılar. Ancak geçtiğimiz birkaç sene içerisinde üretilen ve kablosuz çalışan cihazlar sayesinde sonunda evin dört bir tarafını saran ve bir nevi evin içerisinde tuzak görevi gören kablolar tarihe karışıyor. Günümüzde birçok cihaz kablosuz bir şekilde iletişim, veri transferi ve bağlantı kurabilirken bazı telefonlar ise tümüyle kabloya ihtiyaç duymaksızın şarj olabiliyor. Henüz kablolar ayağımızın altından tamamen çekilmemiş olsa da, çok değil birkaç sene içerisinde evlerimizden tümüyle yok olacaklar.

Masaüstü PC’ler
Laptop satışlarının 2008’de patlaması üzerine masaüstü PC’lere büyük bir darbe vurulmuştu ve gün geçtikçe sayısı azalarak nesli tükenenler listemizde ikinci sırayı alıyor. Laptop’ların masaüstü PC’lere yaptığını şimdi de tabletler, tüm PC’lere yapıyorlar. Yani birkaç sene sonra yine böyle bir haberi “Tabletlerin sonu geldi!” Başlığı altında okumanız kuvvetle muhtemel.

Tabii ki masaüstü PC’lerin tamamen yok olacağını iddia etmiyoruz. Kayıt stüdyoları, Mac Pro’lar, oyuncular ise güçlü grafik kartlarıyla donattıkları kasalarını bir kenara bırakmayacaklar. Ancak günlük kullanıcılar adına artık bu makineler tarih olmuş olacak ve onlar için her şey mobil olacak.

Gizlilik
Bu konu tartışılmaya çok açık olmakla birlikte gerçekten korkutucu boyutlarda. Bizler her ne kadar hemen hemen her bilgiye ulaşmak için can atıyor olsak da unutulan bir şey var ki başkalarının da sizi takip etmek istemesi. Takip etmek derken fiziksel anlamda değil. Örneğin kameralar tarafından kaydedilmeniz, cep telefonunuz ve internet tarayıcınız tarafından takip edilmeniz. Hiç beklemediğiniz yerde hiç beklemediğiniz bir zamanda o an hoşunuza gidebilecek en güzel şeyi sizlere tavsiye olarak sunan bu teknolojiler her ne kadar hoşumuza gitse de bir yandan da özel hayatımıza yaptığı müdahalelerle bizleri korkutuyor.

Netbook’lar
Listemizin 4. sırasını bir dönem büyük heyecan yaratan ve piyasaya sürüldükten sonra Windows’lu PC’lerin fiyatlarını aşağı çeken ve sonra sırra kadem basan netbook’lar alıyor. Daha küçük ve daha teknolojik cihazların çıkması üzerine 2010’da zirve yapan ve 32 milyon birim satışa ulaşan Notebook’ların 2015’te tamamen ortadan kalkması bekleniyor.

Kibarlık Ve İnsanlık
Gün geçtikçe bilgisayara olan bağımlılık giderek artarken insanlar artık her işini bilgisayar ya da cep telefonları ile halledebildikleri için birine teşekkür etmeyi ya da ihtiyacı olan biriyle bir şey paylaşmayı giderek unutuyor. Teknolojinin insanları giderek kaba yaptığını iddia etmiyorum elbet ancak eğer siz ihtiyacı olan birini görüp kafanızı çevirip müzik dinlemeye devam ediyorsanız ya da bir kasadan geçerken kasiyerin ne söylediğine tenezzül etmeden elinizdeki akıllı telefonla oyun oynamaya devam ediyorsanız akıllı cihazlar ile akılsız varlıklara dönüştürdüğünüzü açık yüreklilikle söyleyebilirim.

Evet insanlık ölmedi hala ancak görünen o ki insanlar bu şekilde yaşamaya devam ederlerse onun da 3 aylık ömrü kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir