Facebook’ta beğeniler kimliğinizi ele veriyor!

İngiltere Cambirdge Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Facebook kullanıcılarının beğenilerinin, cinsiyetleri, dini inançları, ırkları, politik görüşleri, IQ seviyeleri hatta ebeveynlerinin boşanıp boşanmadığı konusunda bilgiler verdiğini ortaya koydu.

BEĞENİLER SAYESİNDE YÜZDELER HESAPLANDI
Araştırmacılar, Facebook beğenileri sayesinde, kullanıcının cinsiyetini yüzde 88, beyaz ya da siyahi olup olmadığını yüzde 95 ve Müslüman ya da Hristiyan olduğunu ise yüzde 82 oranında doğru tahmin edildiğini belirtti.

SİYASİ GÖRÜŞ VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
Beğenilerin aynı zamanda, kullanıcıların siyasi görüşleri hakkında yüzde 85, bazı kötü alışkanlıkları hakkında ise yüzde 65 oranında doğru bilgiler verdiği ifade edildi.

FARK ETMEDEN BİLGİ PAYLAŞIYORSUNUZ
Araştırmaya imza atanlardan David Stillway, Facebook’ta beğeni butonuna basan kullanıcıların fark etmeden kendileri hakkından sandıklarından çok daha fazla bilgi paylaştıklarını vurguladı.

GÜNDE 2.7 MİLYAR KEZ BASILIYOR
Facebook’ta, birçok konu hakkında günde ortalama 2,7 milyar kez beğeni butonuna basılıyor.

ABD’de 58 binden fazla Facebook kullanıcısının beğenileri üzerinde yapılan araştırma, PNAS dergisinde yayımlandı.

5 thoughts on “Facebook’ta beğeniler kimliğinizi ele veriyor!”

  1. Facebook ve Google'ın elinde şu anda dünyanın başka hiç bir firmanın sahip olamayacağı kadar fazla insan davranışları verisi, istatistiği var. Yaptığımız her tık takip ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir