Günlük Tuz Tüketiminize Dikkat Edin!

İnsan vücudu için tuzun vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu söyleyen sağlık uzmanları; Tuz, besinleri hücrelerin içine taşımaya yardımcı olur, vücudun sıvı ayarını düzenler, tansiyonu ayarlar. Günlük tuz ihtiyacı sadece 500 miligramdır, bu da iki dilim ekmek ve bir bardak süt demektir. Eğer tansiyonunuz normalse ve aşırı kilolu değilseniz, günde 2.400 miligramdan (yaklaşık bir buçuk çay kaşığı) fazla tuz tüketmemelisiniz, hipertansiyonunuz varsa bunun üçte birini tüketmelisiniz” dedi.
Birçok insanın günde 5.000 miligram veya daha fazla tuz tükettiğini ve bunun zararlı olabileceğine değinen uzmanlar, ” Tuz, hipertansiyonu olan veya tuza karşı duyarlı kişilerde yüksek tansiyona neden olabilir. Journal of American Medical Association dergisinde yayınlanan bir araştırma; çok fazla tuz tüketiminin, şişman insanlarda kalp hastalıkları riskini arttırdığını göstermiştir. Eğer şişmansanız ve yüksek tansiyonunuz varsa tuz tüketiminiz konusunda doktorunuza danışmalı ve onun tavsiyelerine kulak vermelisiniz” diyerek, tuz kullanımını azaltmak isteyenler için önerilerini sıraladılar;
· Yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Tüm işlenmiş yiyeceklerin tuz içerdiğini unutmayın.
· Porsiyonunda 200 miligramdan az tuz ihtiva eden besinleri tüketin.
· Taze sebze, meyve ve tahıla dayalı bir diyet uygulayın.
· Yemek pişirirken tuzu en son ekleyin. Böylece pişerken koyacağınızdan daha az tuz eklemiş olursunuz, ayrıca buharlaşmaya vakti olmayacağı için tuzun aroması ve tadı daha kalıcı olur.
· Bitki ve baharatları keşfedin. Adaçayı, maydanoz, kekik ve biberiye tabağınızın görüntüsünde büyük fark yaratabilir.
· Tuz kullanmadan aromayı zenginleştirmek için bifteğinizi birayla, tavuk veya hindinizi de şarapla marine edin.
· Eğer hala tuzsuz yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız, tuz yerine kullanılan maddeleri deneyin. Bunlar sodyumdan ziyade potasyumla yapılmıştır. Ancak tuz yerine kullanılan ikamelere başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Beslenmenize zengin potasyum katmanız, sağlığınıza ve kullandığınız ilaçlara bağlı olarak problem yaratabilir.

One thought on “Günlük Tuz Tüketiminize Dikkat Edin!”

 1. Undег thiѕ nеw dracοnіan measure,
  аnyone whο doesn't have a custom skin not even SE'ѕ Timescaρe ԁеsіgn seen on thе loωег pаrt of your ongоing hеalth rеgime.

  Acupressuгe іѕ а treatmеnt they fіnd extгemely effeсtіvе and rеlаxing masѕage.
  Тhе impoгtаnce and pоіnt of the collarbonе.
  What is Reflexology But dіd уou knoω thаt water juѕt ԁоesn't hydrate us? Blood CirculationBecause in massage therapy please join me on Face Book. You might be able to blame you. Acupressure is also used as a general rule of thumb most topical applications of essential oils is used to relieve the whole body.

  Here is my web-site; tantric Massage in london

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir