Ani İşitme Kaybı

Sabah uyandığınız da kulağınız duymuyor mu? 

Aniden meydana gelen durumlardan bir tanesi  ani işitme kaybıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde 100 bin kişide 5 ile 20 arasında  rastlanan bir  rahatsızlıktır. Genelde ilkbahar ve sonbahar ayları geçiş evrelerinde daha sık şekilde kendini göstermektedir.

Neden  tam olarak bulanamayan ani işitme  kayıpları hastalığın başlangıcıdan itibiren tedavi edilmediği takdirde  kalıcı durum ani işitme kaybına neden olabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi ani işitme kaybında da erken müdahale  ve  düzenli tedavi en önemli etkenlerden biri. Zamanında  müdahale edilip doğru tedavi sürecinde   hastalığın  tedavi edilip eskisi  gibi işitmenizin gerçekleşmesi mümkün.

Ani İşitme Kaybı Nedir?

Bir anda ortaya çıkan tek yahutta iki taraflı işitme azlığı durumudur.

İşitme kaybı neden olur?

nba 2k18 indir

Yukarıda belirttiğimiz  gibi nedeni  tam olarak bilinmeyen ve  daha bulunamamış olan bu rahatsızlığın en başta gelen önemli nedenlerinden biri virüsler  gösterilmektedir. Özellikle uçuk virüsü olarak tanımlanan herpes simpleks  virüsü meydana getirdiği enfeksiyonla iç kulakta duyma hücrelerinin zarar görmelerine neden olmaktadır.

Ne Yapılmalı?

Yeni meydana gelen kulakta  işitme  azlığı, uğultu, tıkanıklık, çınlama  gibi  durumlarda   hiç zaman geçirmeden en yakın kulak, burun, boğaz uzmanına görünmeleri gerekmektedir.

One thought on “Ani İşitme Kaybı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir